Anne-Baba Danışmanlığı Nedir?

 

Anne-baba olmak zor bir meziyettir. Özellikle günümüzde, birçok anne babanın, çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda kafası karışıktır. Nasıl bir ebeveyn olmalıyım? Hangi kuralları, nasıl koymalıyım? Otorite ne demek? Nerede yanlış yapıyorum? Ödül-ceza ne olmalı? Hangi yaşta nelere izin vermeliyim? Çocuğumun ölüm, cinsellik gibi önemli konularda sorduğu soruları nasıl cevaplamalıyım? vb. konularda kendilerini sorgulamaktadırlar.

Her ebeveyn, çocuklarını anlamak, empati kurmak, onların özel ilgi ve yeteneklerinin farkına varmak, doğru yönlendirme ve seçimler yapmak isterler.

İşte anne-baba danışmanlığında, bu ve benzeri amaçlarla başvuran aile fertlerine danışmanlık yapılarak, çocuklarını daha bilinçli bir şekilde tanımaları ve onlarla empati kurmaları sağlanır.

Ayrıca, günlük hayatın içinde sorun oluşmadan, çocuğu/genci doğru yönlendirmek, iletişim kurmak, ailede kriz ve çatışmalar oluşmadan doğru müdahaleler yapabilmek için bilgilendirme ve danışmanlık yapılır.

anne-baba-danismanligi

Neden anne-baba danışmanlığı?

Çocuk yetiştirirken tek bir doğru yoktur. Ebeveyn olarak, çocukları hatalı yetiştirmekten korkmak yerine, çocuklarla yaşanan krizleri birer gelişim fırsatı olarak ele almak ve sorunlara çözüm üretmek önem taşımaktadır. Sorunların tek bir çözümü yoktur, her aileye, her ailenin dinamiklerine ve yapısına göre çözümler farklılaşır. Ebeveyn danışmanlığında temel ilkelerden birisi de, ebeveynlerin sorunlara yönelik çözüm üretme kapasitesini arttırmaktır.

Bebeklikte/çocuklukta/ergenlikte ihmal edilen, görmezden gelinen ya da fark edilemeyen ve çözülmeyen her sorun, yaşamın herhangi bir yerinde tekrar kendini gösterir ve daha büyük ve içinden çıkılması zor sorunlara neden olabilir. Anne-baba danışmanlığının asıl amacı sorunlara ve krizlere erken müdahale edip, önlemler almaktır.

Bir sorun uzun süre çözülemediğinde; çocuğun/ergenin tüm gelişim alanları negatif etkilenir. Dolayısıyla, sorunlar büyümeden ya da oluşmadan yapılabilecek erken müdahale, hem çözüm sürecinin kısalmasında hem de başka sorunların oluşumunun önlenmesinde belirleyici rol oynar.

Sonuç olarak, anne-baba danışmanlığı, önleyici ve koruyucu olması nedeniyle önemli bir hizmet alanıdır.

Anne-baba Danışmanlığı’ nın hizmet alanları nelerdir?

  • Anne-baba ilişki ve iletişim problemleri
  • Anne-baba ile çocuk ilişkileri
  • Çatışmalar
  • Kendi içinde mutlu ve doyumlu çocuk yetiştirmek
  • Ebeveyn olmanın yarattığı tükenmişlik ile baş edebilmek
  • Aile içi iletişim becerileri
  • Öfke kontrolü
  • Ergenleri meslek seçiminde yönlendirmek
  • Çok kültürlülük bakış açısıyla çocuk yetiştirmek
  • Boşanma süreçleri